MURAL PRZESTRZENNY POWIEW KSZTAŁTÓW 2017

Projekt „Przestrzenny powiew kształtów” nawiązuje do bogatej oferty sportowo rekreacyjnej miasta Wadowice i okolic, położonych u podnóży Beskidu Małego . A w szczególności do organizowanych co rocznie imprez biegowych takich jak: bieg wadowicki, bieg powsinogi, wadowicki półmaraton górski.
Projekt składa się z dwóch pasów dekoracyjnych oraz elementów na suficie. Na pierwszym z nich znajdują się elementy sylwetek ludzkich, ukazanych w momencie biegu. A drugi pas wypełniają formy koliste wraz z sylwetkami rowerzystów. Biegnące postaci , pokazane w syntetyczno ludowej odsłonie przedstawione w ruchu, uzyskują ptasie formy, by w końcu zamienić się w nie całkowicie. Ta przemiana symbolizuje stan, który odczuwa się podczas biegu. Spontaniczność, euforia, poczucie jedności z naturą to niektóre z nich. Ptaki wzlatujące ku niebu oddają idee dążenia do marzeń i ich osiągnięcia (elementy na suficie).
Na drugim pasie przedstawione są postaci rowerzystów poruszających się w przeciwną stronę względem biegaczy. Dzięki tej zmianie kierunku w obrębie tunelu tworzy się kompozycyjna iluzja elipsy. Dzięki temu zabiegowi przechodnie staja się integralna częścią muralu.
Kolorystyka projektu nawiązuje również do jego idei. Na pierwszej ścianie początek malowidła utrzymany jest w barwach kolorów żółci i ziemi co łączy postaci z ich ludzkim wymiarem i momentem startu. Następnie kolory te zmieniają w zielenie co nawiązuje do uczucia łączności z naturą. Błękity symbolizują moment przemiany człowieka w ptaka. Róże i odcienie fioletu odnoszą się do sfery nie materialnej, dotyczącej dążenia i realizacji marzeń.
W drugim pasie kolorystyka nawiązuje do skali barwnej pierwszej ściany.
Przejście podziemne zlokalizowane między Dworcem Kolejowym miasta Wadowice a głównym traktem prowadzącym do Rynku, jest miejscem uczęszczanym zarówno przez turystów jak i mieszkańców miasta. Mural, który umieszczony byłby w tym przejściu może stać się jedna z wizytówek miasta jak i jego symboliczną bramą. Barwy muralu utrzymane w pozytywnych, żywych kolorach mogą nadać miejscu charakterystyczny rys i zachęcać do czynnego udziału w imprezach sportowo rekreacyjnych.

Autorki: Joanna Róg-Ociepka, Karolina Oczkowska, Anna Czermak