SÉRÉNITÉ SERENITY…2014-2015

Cykl dotyczy problemu straty, śmierci, nie możności kontaktu, ale także miłości – tej która łączy ponad przedziałami czasu i przestrzeni- transcendentnej. Żywię takie przekonanie jako Kobieta właśnie, iż strata niejednokrotnie przynosi owoc. W tym przypadku są to obrazy. Według mnie to właśnie dzięki sztuce ten kontakt z osobą, która odeszła może nadal trwać. Zwłaszcza jeśli to Sztuka była łącznikiem, a tak w tym przypadku właśnie było.
Ten cykl oprócz wątku czysto autobiograficznego, który jest ważny dotyka w moim przekonaniu tematu uniwersalnego. Mówi o bólu, strachu, śmierci ale przede wszystkim po prostu o Miłości. Każdy z obrazów ma z tyłu cytat- komentarz z książki Twierdza A. de Saint-Exupery.

 

„Tytuł wystawy to świadome nawiązanie do opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, w którym pisarz porusza odwieczny temat sensu życia i nieuchronności śmierci. Mimo, iż można odnaleźć w nim zachwyt nad kształtem świata i istnienia, opowiadanie podszyte jest pesymistyczną wizją wywiedzioną z egzystencjalnej filozofii. W przeciwieństwie do niego, artystka poprzez swoje prace, chce dać nam nadzieję, iż ów „Serenity” a więc stan pogody ducha jest możliwy. W swoich obrazach wyraża wiarę, iż miłość może przezwyciężyć śmierć. 

Jedynymi postaciami ukazującymi się na obrazach to artystka oraz jej Ojciec, przedstawieni w rzeczywistości pełnej geometrycznych bądź abstrakcyjnych kształtów obrazujących nadnaturalne kosmiczne siły nadające kompozycjom kierunek. Są one symbolami wyższych stanów ducha, na płaszczyźnie których rozgrywa się osobista relacja artystki z Ojcem. Dzięki nim również prezentowane prace nabierają uniwersalnego znaczenia.
W cyklu ponadprzeciętna relacja dwóch osób oraz konfrontacja artystki ze śmiercią Ojca, staje się punktem wyjścia do głębokich rozważań o sensie istnienia. Ważnym motywem tej relacji jest dotyk jako nośnik uczuć przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzięki gestom miłości, trwa ona nieskończenie. ”
Karolina Oczkowska