JESTEM TYLKO INSPIRACJĄ 2012

Tytuł: „INSPIRACJĄ JESTEM TU…”

Instalacja to zabawa słowem i formą, dialog pomiędzy tekstem i malarstwem, które tworzą ze sobą integralna całość. Małe formy obrazów są jak kadry z życia, zatrzymanie chwili i charakteru danego dziecka: syna i córki. Dziecko to jednak tylko pretekst do pokazania:

TU – teraz, moment, zatrzymanie,

JESTEM– byt, jestestwo, podmiot

INSPIRACJĄ – refleksja, marzenia, aspiracje

CZAS – obraz na siatce, synteza wyobrażenia upływu i niestałości czasu, zanikający moment inspiracji

Instalacja nawiązuje do gry dziecięcej, którą jest układanką, gdzie elementy trzeba przesuwać by stworzyły określony wzór. W moim przypadku każda kolejność jest dobra bo słowa :”jestem tu inspiracją” można układać dowolnie. Ich kolejność i ustawienie pokazuje nacisk na określony element, który dla każdego człowieka może być inny:

„Jestem tu inspiracją”

„Tu jestem inspiracją”

„Inspiracją jestem tu”

Jedynie czas kołacze się w różnych miejscach jakby trochę przeszkadzał i jakbyśmy się chcieli go pozbyć. Jednak próba zatrzymania tej ważnej chwili w życiu skazana jest na niepowodzenie, z czasem wspomnienie się zatrze. Czy inspiracja zostanie w nas?

Instalacja w „złotej” ramie porządkuje cały układ. Nawiązanie do ram starych mistrzów jest po części żartem, po części dodaje powagi, ponieważ temat assemblagu jest aktualny w każdym czasie.